Прес-центр14 травня 2021, 16:05

Третьої неділі травня в Україні відзначається День пам’яті жертв політичних репресій

День пам'яті жертв політичних репресій відзначається згідно з Указом Президента від 21 травня 2007 року з метою вшанування пам’яті жертв політичних репресій комуністичного режиму.

 

Кількість жертв політичних репресій в Україні не піддається підрахунку – це неймовірні цифри. Терор і репресії вразили майже всі верстви українського населення: науковців, політиків, військових, священників, представників культури, селянство. Особливо тяжкою і болісною спадщиною минулого стали масові репресії, які чинились сталінським режимом та його прибічниками в Україні у 30-х роках. Приміром, в Україні в 1937–1938 роках було засуджено 198 918 осіб, з яких близько двох третин – до розстрілу. Решту було відправлено до в`язниць та таборів.

 

По всій Україні розкидані місця масових поховань людей, позбавлених свободи, гідності, майна, замордованих та безвинно страчених: П’ятихатки у Харкові, Рутченкове поле у Донецьку, Дем’янів лаз у Прикарпатті, Суча балка на Луганщині, урочище Триби на Полтавщині, Халявин біля Чернігова. Такі ж братські могили є і у Вінниці, Умані, Житомирі, Бердичеві, Львові, Запоріжжі, Одесі та багатьох інших містах. В більшості їхня вина була лише в тому, що вони були громадянами Радянського Союзу і жили в часи сталінського «Великого терору» 1937–1938 років.

 

Найбільше місце поховань жертв репресій – Биківнянський ліс біля Києва. Тут у 1937-1941 роках знайшли свій останній спочинок безневинно розстріляні жертви комуністичного терору. Кілька років сюди практично щодня звозили тіла жертв НКВД, замордованих у їхніх катівнях. Серед них - письменники Михайль Семенко, Майк Йогансен, Вероніка Черняхівська, художники Михайло Бойчук, Микола Касперович, академіки Федір Козубовський, Петро Супруненко, митрополит УАПЦ Василь Липківський та десятки тисяч інших безневинних жертв.

 

Про це треба пам'ятати завжди. Саме про це нагадує проникливий ролик, створений Творчою майстернею Bober Film Studio (режисер - Діана Горда) за підтримки Українського інституту національної пам'яті та Меморіального заповідника "Биківнянські могили".