Сьогодні в Україні відзначають День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС
У 2021 році Державний архів Служби безпеки України опублікував секретні документи КДБ: найпершу доповідь «наверх» про вибух від директора ЧАЕС Віктора Брюханова, переговори операторів станції в момент аварії, інформацію про евакуацію майже 45 тис. жителів Прип’яті та прилеглих районів.
З цими та іншими документами можна ознайомитись за посиланням bit.ly/32AdNE8
Проте в хронології тих подій для більшості людей залишаються невідомі сторінки жахливої трагедії на Чорнобильській АЕС. Мільйони тих, чиє життя змінила аварія, мусять дізнатися правду, а весь світ – пам’ятати її наслідки.
Архівні справи свідчать, що аварії на ЧАЕС траплялися і до 26 квітня 1986 року.
У 1983-му керівництво Москви отримало інформацію, що ЧАЕС є однією з найнебезпечніших атомних станцій в СРСР через відсутність засобів безпеки.
Після аварії радянська влада шукала різні «теорії змови», але не визнавала реальності. Вже 27 квітня був готовий перелік «неблагонадійних» жителів Прип’яті, іноземних делегацій, які відвідували ЧАЕС, а також «сектантів, представників німецької національності та тих, хто листується за кордон».
8 липня 1986 року з’явилася директива, яка засекречувала всі деталі аварії на ЧАЕС: її причини, характер руйнувань, склад суміші, викинутої в повітря при вибуху, радіаційний стан, масштаби робіт з ліквідації, захворюваність та інші.
Більше фактів про аварію можна дізнатися у двох збірках «Чорнобильське досьє КҐБ», підготованих Архівом СБУ та Українським інститутом національної пам’яті. Вони розміщені у вільному доступі за посиланнями:
Перша книга bit.ly/3fEBiAG
Друга книга bit.ly/3hCFMJD
Саме тому 14 грудня для громадян нашої держави – це день пам’яті, гордості і вдячності.
Ми памʼятаємо тих, хто виявив неабияку мужність і ціною власного життя запобіг поширенню радіації після вибуху, забезпечивши майбутнє для дітей та онуків.
Ми пишаємось героїчним подвигом співвітчизників, які самовіддано ліквідували наслідки катастрофи, зменшивши негативний вплив радіації на навколишнє середовище.
Ми від щирого серця вдячні всім тим, хто проявили високий професіоналізм та непохитний патріотизм, не шкодуючи власного здоровʼя, і змогли врятувати тисячі життів не лише в Україні, а і за кордоном.
Зараз цей день набув особливого значення, так як представники тоталітарного режиму країни-загарбниці відкрито погрожують ядерною зброєю Україні та світовій спільноті. Окупант обстрілює атомні електростанції, захоплює ядерні обʼєкти – нехтує ядерною безпекою та ризикує життям людей, як це колись робила радянська влада.
Проте українці були і є сильні духом, наші співвітчизники змогли ліквідувати наслідки аварії на ЧАЕС тоді, наші громадяни вже третій рік дають відсіч ворогу на полі бою зараз. Ніколи не пробачимо і не забудемо те, на що здатен підступний ворог.
Вічна памʼять та щира вдячність учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Підтримуємо героїв сьогодення.
Разом до Перемоги.