Прес-центр29 березня 2023, 00:03

Про усиновлення та інші форми влаштування дитини у родину

Родина – найкраще середовище для повноцінного розвитку дитини. І якщо так сталося, що дитина, за якихось обставин, не може жити у своїй біологічній сім’ї – існують інші варіанти, як їй подарувати родинний затишок.
Перше і найбільш популярне – це усиновлення, де дитина приймається у родину на правах сина чи дочки. Але чи знаєте ви, що існують ще чотири форми влаштування дитини у родину – патронат, опіка чи піклування, прийомна сім’я (ПС) та дитячий будинок сімейного типу (ДБСТ).
Давайте розберемо всі ці форми детальніше:
 УСИНОВЛЕННЯ – є пріоритетною формою влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім’ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду. Усиновлення надає усиновлювачеві права і накладає на нього обов’язки щодо дитини, яку він усиновив, у такому ж обсязі, який мають батьки щодо дитини. (Нагадуємо, що продовжується процес спрощення процедури усиновлення через онлайн послуги на порталі Дія – для більш детального ознайомлення переходьте за посиланням -
https://www.facebook.com/.../a.130728875.../582992140535117/)
ПАТРОНАТ – це комплексна послуга, яка передбачає тимчасовий догляд, виховання та реабілітацію дитини в сім’ї патронатного вихователя у період подолання дитиною, її батьками складних життєвих обставин та/або у період прийняття рішення щодо подальшої долі дитини (повернення батькам, усиновлення, влаштування до прийомної родини, ДБСТ, під опіку тощо).
ОПІКА ТА ПІКЛУВАННЯ - влаштування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, в сім’ї громадян України, які перебувають переважно в сімейних, родинних відносинах із цими дітьми з метою забезпечення їх виховання, освіти, розвитку, захисту їх прав та інтересів. Опікуни, піклувальники є законними представниками інтересів дитини без спеціальних на те повноважень, несуть відповідальність за життя, здоров’я, фізичний і психічний розвиток дитини.
 ПРИЙОМНА СІМ’Я (ПС) - Сім’я або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, що добровільно за плату взяла на виховання та спільне проживання від одного до чотирьох дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Прийомні батьки несуть обов’язки по вихованню та розвитку дітей, тотожні батьківським, вони є законними представниками прийомних дітей.
ДИТЯЧИЙ БУДИНОК СІМЕЙНОГО ТИПУ (ДБСТ) - Окрема сім’я, що створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, що добровільно за плату взяла на виховання не менш як 5 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, для забезпечення сімейним вихованням та спільним проживанням. Загальна кількість дітей у дитячому будинку сімейного типу не повинна перевищувати 10 дітей, враховуючи рідних дітей. Батьки-вихователі несуть обов’язки по вихованню та розвитку дітей, тотожні батьківським, вони є законними представниками своїх вихованців.
Маєте інші питання стосовно дітей (можна звернутись на гарячу лінію Національна соціальна сервісна служба України – (044) 2898789; Старобільська районна військова адміністрація – (068) 1161408; starobilska.rva@gmail.com.