Прес-центр21 березня 2023, 10:03

Компенсація за пошкоджене та зруйноване майно. Підписаний закон № 7198

Президент України Володимир Зеленський підписав Закон № 7198 «Про створення державного реєстру пошкодженого та зруйнованого війною майна та порядок компенсації за нього від держави». Українці почнуть отримувати перші компенсації за зруйноване та пошкоджене під час війни житло вже у травні цього року.
Згідно даного закону, передбачено, що:

  •  За пошкоджене майно грошової компенсації не буде. Натомість пропонується відновлення шляхом будівельних робіт та/або надання будівельних матеріалів для них;
  • За знищене майно надається житловий сертифікат — цей документ підтверджує гарантії держави профінансувати придбання квартири чи іншого житлового приміщення (зокрема збудованого у майбутньому) в обсязі певної суми;
  • У власників приватних будинків буде вибір - отримати житловий сертифікат на купівлю квартири чи будинку або грошову компенсацію, яку будуть перераховувати на рахунок зі спеціальним режимом використання для фінансування будівництва.

Компенсації надаватимуть виключно за майно (пошкоджене/зруйноване) з 24 лютого 2022 року!
Право на компенсацію отримають фізичні особи - громадяни України, які є власниками. Не зможуть отримати компенсації особи із санкційних списків, із судимістю за вчинення злочинів проти основ національної безпеки та їхні спадкоємці.
Граничний розмір компенсації і грошової, і у вигляді житлового сертифіката - відсутній, як і обмеження щодо місцезнаходження, типу та площі нового житла, будівництво якого буде профінансоване через сертифікат. Використати сертифікат можна протягом п’яти років з дня його видачі, а відчужувати протягом 5 років, окрім успадкування, заборонено.
 Якщо ціна житла буде нижчою за суму, зазначену в сертифікаті, недоотриману частину компенсації будуть сплачувати отримувачу лише за рахунок грошових коштів, отриманих від РФ для відшкодування збитків. Такі комісії створюватимуться виконавчими органами місцевих рад, військовими або військово-цивільними адміністраціями населених пунктів.
 Згідно з законом, джерелами фінансування компенсацій можуть бути:

  •  державний і місцеві бюджети;
  •  кошти міжнародних фінорганізацій, кредиторів та інвесторів, міжнародна технічна та/або поворотна чи безповоротна фінансова допомога;
  •  репарації або інші стягнення з РФ та інші.

 Дія Закону - протягом трьох років після припинення або скасування воєнного стану на території, де такий об’єкт знаходиться (знаходився).
Подати заяву на компенсацію можна буде через «Дію», ЦПАУ, органи соцзахисту чи нотаріуса.