Прес-центр29 cічня 2018, 11:01

Розгляд звернень громадян – важливий напрям роботи прокуратури

   Розгляд звернень громадян – один із важливих напрямів діяльності прокуратури, який є засобом відстоювання громадянами своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.

   Конституція України встановлює, що усі громадяни мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов’язані розглядати звернення і надати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

   В місцевій прокуратурі належним чином забезпечено організацію особистого прийому громадян та розгляду звернень.

   Так,  упродовж 2017 року до місцевої прокуратури  надійшло близько тисячі звернень, з них 375 – прийнято на особистому прийомі прокурорами, 17 –  керівником місцевої прокуратури, 513 – спрямовано до інших відомств за належністю, 4 – задоволено. За результатами розгляду 20 звернень вжито заходів реагування. Звернення вирішені в установлений законом строк, заявникам надані кваліфіковані відповіді.

   Громадяни, незважаючи на зміни у законодавстві, продовжують звертатися до місцевої прокуратури з питаннями, для розгляду яких відомство не має повноважень. У зв’язку з цим прокуратурою більшість звернень спрямовується до інших відомств для вирішення.

   Відповідно до Закону України «Про прокуратуру», прокуратура позбавлена права проводити перевірки за заявами та скаргами, які вирішувалися в межах цієї функції шляхом витребування матеріалів, призначення перевірок контролюючими органами, відібрання пояснень осіб, винесення документів прокурорського реагування.

   Тому заявникам перед поданням відповідної заяви чи скарги необхідно визначитися, до компетенції якого органу влади, контролю чи місцевого самоврядування належить вирішення тих чи інших питань.

   При цьому слід мати на увазі, що згідно статті 55 Конституції України, прийняті органами державної влади, місцевого самоврядування, контролюючими та іншими органами, підприємствами, установами та організаціями або їх посадовими особами рішення за зверненнями громадян можна оскаржити до відповідного органу вищого рівня або до суду.

   Представницька функція також обмежена, оскільки відповідно до ст. 131-1 Конституції України, прокурор здійснює лише представництво інтересів держави в суді у виняткових випадках і в порядку, визначеному законом.

   Прокуратура позбавлена повноважень щодо нагляду за дотриманням законодавства про звернення громадян, відповідно до статті 28 Закону України «Про звернення громадян», контроль за дотриманням законодавства про звернення громадян здійснює, зокрема, Уповноважений з прав людини Верховної Ради України.

   Робота на вказаному напрямі триває.

Старобільська місцева прокуратура